Kromě smrti se můžeme na světě spolehnout pouze na to, že existuje naše vlastní máma. Ať s ní máme krásný vztah, nebo jsme ji už několik let neviděli, tak bychom si alespoň dnes na ni měli vzpomenout. Dělá se to všude na světě! Je Den matek! Všechno nejlepší, mami.
Svátek starý jako svět sám…možná ne tolik, ale už v antickém Řecku existovaly slavnosti na počest Kybelé, matky bohů. Byla to trochu jiná myšlenka než dnes, ale opět prim hrály dárky pro oslavence. Dříve to byli dospělí lidé, kteří přinášeli určitou oběť pro matku bohů, aby viděla, že na ni myslí a měla je stále ráda.
Tento zvyk prošel mnohaletým vývojem, dárky (dřívější) oběti pro maminku nezmizeli. Dodnes k tomuto svátku patří. Možná víc, než kdykoliv jindy.
Mnoho důvodů, jeden cíl
V arabských zemích je Den matek slaven 21. března, ve Velké Británii připadá vždy na čtvrtou postní neděli. Britové tak navazují na tradici z 15. století. Právě v postní době před Velikonocemi proběhla tzv. Mateřská neděle (občas nazývána také Neděle matek), kdy chudí služebníci dostali volno, aby se mohli vrátit do rodných měst, kde žili jejich příbuzní, které by jinak neměli šanci vidět.
To v Česku navazujeme na tradici ze Spojených států amerických. Zde to byl příběh jedné jediné ženy. Ta se jmenovala Anna Reeves Jarvis. Pocházela z velmi početné rodiny, které však nebylo přáno. Během dospívání jí zemřelo hned 9 sourozenců. Když Anna sama otěhotněla, chtěla těmto rodinným tragédiím zabránit, a tak se pustila do zakládání klubů matek. Zde měly být matky vzdělávány, aby mohly co nejvíce zabránit krutým osudům svých milovaných dětí.
111 let
Ve svých 73 letech (8. března 1905) Anna Reeves Jarvis zemřela. Její iniciativy se však záhy uchytila její dcera. A právě ona (možná není náhoda, že měla stejné jméno jako svá matka) se zasloužila, že první zádušní mše za maminku se proměnila v Den matek. V roce 1914 udělal americký prezident Woodrow Wilson z této památky svátek a vždy druhou květnovou neděli slavíme Den matek.
Ano, i my, protože žena prvního československého prezidenta Alice Masaryková, jej od roku 1923 zavedla i na území Československa. Od té doby každý rok slavíme Den matek. Někdy si vzpomeneme více, někdy naopak méně. Ale každý rok bychom si měli vzpomenout…a nejen v jeden den v roce.
Podzim klepe na dveře – přichází k nám čas v roce, který byl odedávna zasvěcen děkování a bilancování předchozích úspěchů. Pojďme se tedy radovat z toho, co se nám povedlo a zlepšovat to, co se nepovedlo, ať už v práci, lásce nebo kterékoliv jiné oblasti života – a jak jinak, než s pomocí tajemných sil!
„Vidím, že tu budu muset udělat důkladný pořádek“, říká člověk narozený ve znamení Panny svým klidným hlasem, ze kterého je cítit věcnost a střízlivost. Uklízení, čištění, třídění, zařazování, oddělování zrna od plev – to je principem Panny, stejně jako symbol důslednosti.
21. června 2014 ve 12:51 opouští Slunce znamení Blíženců a vstupuje do znamení Raka. Tento moment znamená velký obrat v běhu roku. Stejně jako rak chodí dozadu, i Slunce teď mění svůj směr. Nastává bod obratu, dny se už více nebudou prodlužovat.
Že je máj lásky čas, platilo již v dobách starých Keltů. Zvyk „pálení čarodějnic“ má dlouhou historii, která sahá až do jejich časů, ne-li ještě dál. Svátek jménem Beltine byl slavností lásky, plodnosti, magie a přivítáním letního období, plného života a radosti. Prozradíme vám, jaký byl jeho mystický význam!
Copyright E.M.A. Europe s.r.o. / 2011 - 2025, všechna práva vyhrazena.
astrohled - reklamační řád - obchodní podmínky - zpracování osobních údajů - zpracování cookies - mimosoudní řešení sporů - české puncovní značky - jak nakupovat - kontakt